Każdy zna kogoś, kto choć raz z w życiu miał złamaną rękę. Ten przykry incydent może zdarzyć się wszędzie, o każdej porze roku. Szacuje się, że jest to najbardziej popularny powód odwiedzin u ortopedów. Uraz ten jest powodem niezdolności do wykonywania pewnych obowiązków zarówno w szkole jak i w pracy. Może skończyć się koniecznością zabiegu operacyjnego i unieruchomienia kończyny górnej na dłuższy czas. Czy ubezpieczenie obejmuje ten uraz? Odszkodowanie jakiej wysokości jest należne poszkodowanemu?

Skąd wiadomo, że ręka jest złamana?

Złamana ręka objawia się silnym bólem kończyny górnej. Towarzyszy mu obrzęk, krwiak i zasinienie. Charakterystycznym jest brak mobilności, możliwości zgięcia lub wyprostu ręki. Nabycie urazu odbywa się najczęściej w wyniku upadku, zderzenia z twardą powierzchnią. Ręka to zespół kości, mięśni, ścięgien i stawów. Sama dłoń posiada 17 paliczków – kości palców poza kciukiem posiadają po 3 paliczki, kciuk – 2. Do tego dochodzą kości nadgarstka, śródręcza, ramienia i czasem barku. Leczeniem złamań zajmuje się lekarz ortopeda. W oparciu o badania obrazowe, diagnostyczne, takie jak RTG, tomografia czy rezonans, może wywnioskować stopień urazu i możliwości drogi do sprawności. Często jednak pierwszy kontakt specjalistyczny odbywa się na pogotowiu ratunkowym, ponieważ to tam możliwe jest udzielenie pierwszej pomocy. Równie dobrym posunięciem w przypadku złamania ręki jest wezwanie karetki pogotowia ratunkowego, której zespół udziela pierwszej pomocy. 

Jakiego odszkodowania się spodziewać?

Odszkodowanie może mieć formę zwrotu za koszty poniesione w związku z rehabilitacją, pobytem w szpitalu, a nawet zabiegu operacyjnego. Dodatkowo wypłacane są środki za opiekę i pielęgnację przez bliskich i rodzinę. Osoba, która została poszkodowana, może nie mieć czasowo zdolności do wykonywania pracy zarobkowej- wówczas może otrzymać zwrot utraconych dochodów. W przypadku konieczności pilnego uiszczenia opłat za usługi medyczne, ubezpieczony może wnioskować o odszkodowanie „z góry”. Kwota ta waha się między 100 a nawet 10000 zł, w zależności od posiadanej polisy.