Mówi się głośno o panującej epidemii choroby zakaźnej- o powikłaniach, skutkach i przyczynach, chorobach współistniejących. „Cichym głosem” wołają o przypomnienie także inne choroby- cywilizacyjne – czym są i skąd wynikają? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Choroba cywilizacyjna…

…jest konsekwencją postępu cywilizacyjnego, który przybrał szybkiego tempa na przestrzeni ostatnich lat. Wprowadzenie do obiegu w środowisku substancji chemicznych, „ulepszaczy” naszego czasu wolnego i pracy, a także żywności oraz szerzenie się popularności używek doprowadziły do zmian życia ludzi, nad którymi nie zawsze są w stanie panować. Aktywności fizyczne coraz częściej zastępuje czas spędzony przy komputerze- mechanizacja rolnictwa i innych zawodów doprowadziły do sytuacji, gdzie praca maszyn jest bardziej wydajna i opłacalna. W konsekwencji na społeczeństwie wymusza się konieczność znalezienia branży, pracy siedzącej. Choroby cywilizacyjne nie są wymysłem uczonych, lecz realnym problemem, który może dotknąć ludzi niezależnie od wieku, płci czy zawartości portfela- oto niektóre z nich.

Nadwaga

Prawidłowe BMI powinno wskazywać wartości między 18,5 a 24,9. Według badań z 2019 roku odsetek osób otyłych w Polsce wynosił 21%. Ludzi z nadwagą mieliśmy wówczas 38%. Zbyt szybkie przybranie na wadze i nadmierne kilogramy doprowadzają do innych chorób. Grozi to chorobami układu hormonalnego, sercowo-naczyniowymi, problemami ze stawami (przeciążenie może doprowadzić do zwyrodnień), a nawet nowotworów. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Zdrowe nawyki żywieniowe oraz regularna aktywność fizyczna są dobrymi metodami na uniknięcie nadwagi. 

Zaburzenia psychiczne

Czasy, kiedy błędna świadomość, że wizyta u psychologa lub psychiatry była zarezerwowana dla „szaleńców”, już dawno powinny minąć. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowe zęby czy układy naszego ciała. Leczenie depresji, stanów lękowych lub nerwicy może realnie odmienić życie. Poprzez psychoterapię wiele ludzi zaczyna dostrzegać swoje mocne strony i osiągać sukcesy. Stany depresyjne mogą zostać wyleczone farmakoterapią, która do tej pory przez niektóre osoby BŁĘDNIE kojarzona jest z narkomanią i odbieraniem świadomości pacjenta. 10 października został ustanowiony Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. 

Szerzenie wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych pomaga docierać do nowych osób, które o nich nie słyszały, być może cierpią na niektóre z nich. Warto rozmawiać i uświadamiać bliskich o zagrożeniach, jakie może nieść XXI w.